Kilka ciekawostek

Kilka ciekawostek

Oświetlacz Ledowy firmy SPECTRO LIGHT to efekt rzetelnej pracy naukowej, popartej badaniami przez Instytuty Państwowe i niezwiązane z rynkiem komercyjnym. Jego celem jest osiągnięcie optymalizacji upraw roślin w warunkach sztucznych przy zachowaniu wszystkich walorów jakościowych: wyglądu, koloru i smaku! Nie można również pominąć wciąż ważnego dla naszego globu i własnej „kieszeni” tematu oszczędności energetycznej.

Spójrzmy na głodowe widmo serwowane przez producentów pracujących na monochromatycznych ledach, jakie serwuje nam oświetlacz oparty o diody niebieskie i czerwone. Tylko pełne pokrycie widma daje smak i ilość!  

 

Nie  dajcie  sobie wmówić ze  w fotosyntezie biorą udział  tylko Chlorofil A i B!

To nie prawda ponieważ Chlorofili jest ponad 6 rodzajów a są to jedne z podstawowych organicznych związków chemicznych biorących udział w procesie fotosyntezy.

Wystarczy sprawdzić zakres  i rozrzut aktywności  tych chlorofili :

 

By opisać potrzeby rośliny została stworzona krzywa Mc Cree, która przedstawia  skuteczne widmo procesu fotosyntezy:

 

I to jest nasz punkt wyjścia. Jak widzimy  promieniowanie w całym zakresie widzialnym (400-730nm) bierze udział w procesie.  I próba  zastąpienia go  paroma  „kolorami”  to  utrata  jakości  produktu kocowego.  Taka samo jak się to dzieje gdy  mamy  możliwość porównania pomidorów ze słonecznej  Toskanii czy win  z rejonów  o wysokim nasłonecznieniu, w konfrontacji  z naszymi krajowymi produktami szklarniowymi.

Dodaj komentarz